Pokrytectvo slušných ľudí

Autor: Martin Urminský | 3.2.2014 o 8:08 | (upravené 21.2.2015 o 18:08) Karma článku: 15,56 | Prečítané:  4439x

Všetci sme pokrytci. Pokrytectvo je jedna z našich moderných závislostí. Mlčíme. Nerozmýšľame nad tým. Nepriznáme si to. Ako každú závislosť aj túto popierame a odmietame. Možno chceme byť sami pred sebou dokonalí. Neuvedomujeme si to ako si ubližujeme. A nielen sebe. Všetkým a všetkému. Je predsa jasné, že dokonalý človek sa na Zemi nenarodil. Ani Sokrates, Da Vinci, Mozart, Einstein, Messi neboli a nie sú dokonalí. Napriek tomu, že dokázali obdivuhodné veci, mali svoje drobné nedostatky a chybičky.

 

Paradoxne najhorší sú slušní ľudia. Teda pokrytectvo slušných ľudí. Oni sú vzorom, štandardom a príkladom. Sú nedotknuteľní. Sú to predsa slušní občania neporušujúci zákon, platiaci dane. Pracujúci i dôchodcovia, ktorí celý život tvrdo pracovali. Sú to naši rodičia, starí rodičia. Je to vždy väčšina. Väčšina je totiž slušná. Pokrytectvo slušných ľudí je najnebezpečnejšie a najhoršie. Je príčinou pasivity. Je príčinou tolerancie nespravodlivosti, nepráva a útlaku. Poslušnosť slušných ľudí spoluvytvára totalitu i demokratickú diktatúru. Problémom teda nie je občianska neposlušnosť, ale naopak, občianska poslušnosť. Ich poslušnosť a pasivita bráni tomu, aby politici sedeli za korupciu, za klientelizmus, za Gorilu, za mýto, za vycuciavanie štátu sudcami, za ničenie sociálnych istôt, za postupné okliešťovanie práv a slobôd, za ničenie životného prostredia i prijímanie nezmyselných, nesprávnych a nespravodlivých zákonov. Ich poslušnosť, pasivita a mlčanie bráni tomu, aby sa tento sebadeštruktívny systém nenásilne zmenil. Slušní pokrytci si neuvedomujú, že toto mlčanie ich stavia na stranu utlačovateľa, manipulátora, sebadeštruktívneho systému. Ak múdri a slušní ľudia mlčia, svet ovládajú nenažraní hlupáci.

Všetci žijeme v jednom obrovskom organizme, ktorý je pospájaný a navzájom sa ovplyvňujeme. Nik tu nežije sám. Každý mal matku, otca, priateľov. A v tomto organizme existujú biele krvinky. Aktívny a neposlušní občania, ktorí sa búria. Bojujú proti chorobe. Nenásilne bojujú proti sebadeštruktívnemu systému. Množia sa a tvoria nové biele krvinky. Infikujú slušných ľudí. V deň keď si aspoň časť slušných ľudí uvedomí a prizná svoje pokrytectvo, zmení sa veľa vecí. Až keď sa totiž aj slušní ľudia nahnevajú a vyjdú do ulíc, začne sa niečo veľké diať. Čas pracuje proti nám. Choroba postupuje. Nákaza sa šíri. Riskujeme veľa, keď sa postavíme systému. Ale riskujeme oveľa, oveľa viacej ak to neurobíme. Všetko je to iba v našich hlavách. Len v našich hlavách a srdciach...

Na víťazstvo zla stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič...Edmund Burke

Nový blog: http://www.slobodnyvysielac.sk/tych-najdolezitejsich-par-krokov-v-zivote/m4/p41/b770

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?