reklama

NATO sa časom nevyhnutne rozpadne

Nič nie je večné. Ani ekonomický rast. Ani zásoby ropy. Ani obdobie mieru. Ani NATO. Čoraz častejšie vidím zásadné rozdiely vo vnímaní základných princípov medzi jednotlivými štátmi NATO. Vypnite televíziu, vypnite rádio, rozmýšľajte sami a sami hľadajte dôležité informácie prečo. Ak ste leniví, tak tu je 10 možných dôvodov prečo sa NATO časom nevyhnutne rozpadne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

 

NATO je medzivládna organizácia združených krajín s úlohou chrániť slobodu a bezpečnosť svojich členov politickými a vojenskými prostriedkami. Je založená na spoločných hodnotách demokracie a ľudských práv, pričom si členské štáty zachovávajú plnú suverenitu a nezávislosť. Rozhodnutia NATO sú vyjadrením kolektívnej vôle všetkých 28 členských krajín pretože všetky rozhodnutia sú výsledkom konsenzu. /zdroj oficiálny web NATO/

Nevyzerá to tak. Politici sa na seba usmievajú, kŕmia sa spolu a navonok vystupujú ako bratia. Ak však pozorne sledujete politické vyjadrenia signifikantných predstaviteľov vlády a opozície je to úplne inak.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Členské štáty sa rozchádzajú vo vnímaní slobody. Americká vláda si pod slobodou predstavuje, že môže „slobodne" špehovať svojich a cudzích občanov a politikov. Takáto sloboda je paranoidná. Nie je však v súlade s modernými demokratickými a ľudsko-právnymi princípmi. Neustále sa vyhovárať na terorizmus nejde. Takéto bezprecedentné zhromažďovanie informácií sa doteraz vyskytlo len v pseudo-utopistickom románe Orwella 1984. Európe, svetu a hlavne ľudom špehovanie prekáža. Hoci zatiaľ proti nemu protestujú hlavne na sociálnych sieťach, je len otázkou času kedy sa to prejaví zvolením novej anti NATO garnitúry.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2. Rovnako americká vláda predpokladá, že môže „slobodne" donekonečna zvyšovať svoj dlhový strop a vytvárať nové a nové dlhy bez toho, aby to malo vplyv na ostatný slobodný i neslobodný svet. Od roku 1940 ho zvýšila viac než 90 krát. Nič nemôže rásť večne. Dlhy sa nedajú riešiť novými dlhmi. Historicky bezprecedentné vytváranie nových peňazí eroduje ich aj tak pofidérnu hodnotu a tým eroduje jednu z najvyšších súčasných systémových hodnôt. Rozpadá sa tým nesprávna systémová paradigma hodnôt. A to môže spôsobiť systémové zmeny, v ktorých spolky ako NATO nebudú mať miesto a budú nahradené.

3. Spojené štáty za slobodné a demokratické tiež považujú, že finančný a obchodný svet musí používať americký dolár ako rezervnú svetovú menu. Akýkoľvek odklon od dolára je považovaný za priame ohrozenie Spojených štátov. Vytvorenie euro vytvorilo ďalšiu nerovnováhu. Rozhodnutie Ruska, Číny a niektorých ďalších štátov používať v medzinárodnom zúčtovaní vlastné meny sa tiež nestretlo s pochopením. Úplne prvou obeťou bol Irak, ktorý začal používať v medzinárodnom zúčtovaní za vývoz ropy euro. Hneď na druhý deň bol „oslobodený a zdemokratizovaný." Európa má na Irak multilaterálny a hlavne dosť iný pohľad. V podstate vo svete prebiehajú menové vojny, o ktorých bežný občan nevie. Americký frakčný rezervný systém má svoje matematické hranice. A jediné čo ho drží pohromade je ľudská viera. Viera, že tie papieriky majú nejakú hodnotu. Inflácia viery spôsobuje infláciu peňazí. Tento systém je sebadeštruktívny a len 10% „neveriacich" dokáže spôsobiť kolaps systému. Kolaps systému znamená s veľkou pravdepodobnosťou rozpad NATO.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

4. Ďalší rozdiel vo vnímaní slobody sú konkrétne precedensy. USA minimálne raz „slobodne" zaútočili bez súhlasu ostatných členov NATO a súhlasu OSN na iný štát. Tento precedens je proti základným pravidlám tejto organizácie. Je jasné a logické, že ak to urobili jedenkrát, urobia to aj druhýkrát. Je to symptomatické konanie. Je to príklad nekonzistencie a nedemokratickosti politiky Spojených štátov. V demokracii platia zákony, pravidlá a rovnosť pre všetkých. Spojené štáty týmto aktom urobili z demokracie ilúziu. Je to ďalšia príčina erózie dôvery medzi členskými štátmi, ktorá prispeje k rozpadu organizácie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

5. Ďalším precedensom je nepostihnuteľnosť a nesúditeľnosť amerických vojakov pred cudzími súdmi a pred Medzinárodným súdnym tribunálov v Haagu. Američania trvajú na svojom osobitnom a výnimočnom postavení vo svete, čo je vo svojej podstate kontraproduktívne. Nahráva to „antiamerikanizmu", ktorý sa stáva trendom nielen v arabských krajinách, ale aj v Európe a Južnej Amerike. Rola policajta je nevďačná a ak ju dotyčný robí zle, tak ho nemajú radi ani slušní ľudia. Spojené štáty si sami vytvárajú nepriateľov. Paradoxom môže byť, že ich porazí nepriateľ, ktorého samy vytvorili, ba ktorý, hoci je to nepochopiteľné, ani nemusí existovať. Prvý medzi rovnými, alebo rovný a rovnejší jednoducho neplatí. Ľudská intuícia a zdravý sedliacky rozum sa proti tomuto princípu prirodzene bráni. Žiadne vymývanie mozgov ani marketing strachu nemôže fungovať večne.

6. Smutným faktom je, že USA zúfalo potrebujú vojnu. Preto hľadajú akúkoľvek zámienku na vojenskú operáciu ala Sýria, Irán, Severná Kórea atď. Matematické hranice ich dlhovej špirály sa blížia. Po vojne sa najľahšie odpíšu nejaké dlhy. V tomto systéme ničenie spôsobuje nový „rast", vytváranie nových „hodnôt". Je to pomýlené a šialené, ale je to tak. Európa vojnu nechce, pretože si ešte pamätá dve svetové vojny v minulom storočí a tiež vojnu na Balkáne. Európa, teda aspoň jej časť, si tiež uvedomuje, že ďalšiu vojnu už nevyhrá nik. Prehráme všetci. Servilita európskych politických vodcov voči USA sa tiež premietne na náraste odstredivých politických strán a hnutí. Aj na Slovensku.

7. Bezpečnosť je tiež vnímaná na oboch brehoch Pacifiku inak. Američanom ide o bezpečnosť investícií do ťažby nerastných surovín a ich bezpečnú prepravu do USA. To je ich bezpečnostná priorita. Zúfalo sa tiež snažia zachovať americký životný štýl a nezmyselne ho implementovať vo svete. Je to nereálne a zdravým sedliackym rozumom sa dá jednou vetou poprieť celá americká filozofia konzumu. Viete si predstaviť, že by dnes na svete existovalo 7 miliárd automobilov poháňaných spracovanou ropou? Európa má dlhodobo iný prístup k neobnoviteľným zdrojom. Ľudia čoraz viacej preferujú udržateľný rozvoj. Aj toto je ďalšou príčinou rozdielneho vnímania bezpečnostných princípov a úloh NATO. Sebectvo povýšené na filozofiu a nerovnosť ako princíp je vždy nebezpečné. Nerovnosť spôsobuje násilie. V USA je najväčšia miera nerovnosti na svete a aj preto je vnímanie bezpečnosti diametrálne odlišné. Rozdiely sú aj vo vnímaní bezpečnosti potravín. Spojené štáty pretlačujú geneticky modifikované potraviny, intenzívny chov a pestovanie, čiže kvantitu na úkor kvality hoci európsky a globálny trend je úplne opačný.

8. Spojené štáty flagrantne porušujú ľudské práva. Dokonca bývalý prezident Carter napísal do Washington Postu, že USA permanentne porušujú 30% Listiny základných práv a slobôd človeka. Ak k tomu pridáme bezdôvodné väznenie a mučenie v Guantanáme, tajných poľských a pobaltských väzniciach, tak ich môžeme smelo porovnať s Čínou, Ruskom, či Saudskou Arábiou. Ľudské práva sú celosvetovým problémom a globálna politika tento problém nerieši, ale prehlbuje. Zatvárať ľudí do väzenia je riešenie následkov a nie príčin. Spojené štáty sa stali policajným štátom, v ktorom je uväznených 25% všetkých väzňov sveta. Súkromné väznice, ktoré sú kótované na Wall Street a hodnota ich akcií rastie podľa počtu väzňov sa nedá nazvať inak ako neuveriteľnou hlúposťou. Neverím, že Európske štáty budú ochotné nasledovať tento model. Hoci Fico s Kaliňákom najviac zvyšujú rozpočet ministerstva vnútra.

9. Spojené štáty flagrantne porušujú aj medzinárodné právo. Nálety a útoky v Pakistane, Somálsku, Jemene nie sú v poriadku. Zabíjanie civilistov napríklad svadobčanov je rovnako vážnym porušením Viedenskej konvencie ako použitie chemických zbraní. Vadí to členským štátom NATO, ľudsko-právnym aktivistom i obyčajným ľuďom. Ktokoľvek môže byť cieľom a dokonca sa niekoľkokrát stalo, že Spojené štáty zlikvidovali bezpilotnými lietadlami občanov Spojených štátov. Porušovanie Washingtonskej zmluvy nemôže prispieť k stabilite a dôveryhodnosti NATO.

10. Je zrejmé a evidentné, že existuje zjavná nerovnováha a nerovnosť medzi štátmi NATO. Týka sa všetkých základných princípov a filozofie. Funkčnosť a zmysel tejto organizácie je len ďalšou ilúziou, v ktorej žijú politickí predstavitelia a občania členských štátov. Reálne slúži NATO na presadzovanie korporátnej hegemónie a záujmov plutokracie. Reálne ciele NATO sú iné ako sa prezentujú. A dôvodov, ktoré spôsobia rozpad tohto spolku by sa našlo viacej.

Pre Slovensko by bolo rozumné a taktické vystúpiť z NATO. Čím skôr tým lepšie. Spolky - čertove volky. Divide et impera sa dá využiť aj v náš prospech.

Martin Urminský

Martin Urminský

Bloger 
  • Počet článkov:  48
  •  | 
  • Páči sa:  1x

filozof, andragóg, šuflíkový básnik, prekladateľ, píšuci muškár, cestovateľ, vášnivý kuchár, aktivista, trápny humorista a nenásilný bojovník proti tomuto sebadeštruktívnemu systému...SME je sofistikovaným Rudým Právom súčasnosti. SME neinformuje. SME šíri propagandu. Už tu neblogujem...na protest proti cenzúre.Viac na: https://www.youtube.com/channel/UCzuqAe1Tvf5unXoaLMfaaeFg Zoznam autorových rubrík:  VážneVeseléPoézia

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu