Tento systém je nereformovateľný

Autor: Martin Urminský | 8.11.2013 o 8:08 | (upravené 30.11.2013 o 13:42) Karma článku: 11,77 | Prečítané:  533x

Mal som sen. Sedím na konári a pílim ho. Spotil som sa pritom. Vedel som totiž, že po prepílení sa zrútim a zabijem. Nevedel som, čo ma nútilo píliť ďalej. Bol to len obyčajný sen. Nebol by to však prvý ani posledný sen, ktorý sa splnil. Sny sú v živote človeka dôležité. Niekedy im pripisujeme väčšiu dôležitosť. Niekedy ich podceňujeme a bagatelizujeme. Nesnívam často, ale vážim si každý sen, ktorý ma v noci navštívil. Raz sa mi niečo snívalo o tomto systéme.

Snívalo sa mi ako sa ľudská spoločnosť  neustále mení. Jej premeny som sledoval všade. V živote, v prírode, v správach,  v literatúre, vo všetkom, čo nás obklopuje. I ľudia sa každým dňom menia. Nedávno som počul pekný bonmot (z franc. vtipné slovo, vtipná veta). Len idiot nikdy nemení názory. Nie je to len vtipné, ale aj pravdivé. Ľudia svoje názory menia každý deň. Grécky filozof  to zvládol dvoma slovami. Panta rei. Všetko plynie. Všetko sa mení.

Snívalo sa mi o všetkých zásadných spoločenských zmenách, ktoré som prežil. Komunizmus, socializmus, liberalizmus, kapitalizmus. Totalitu, autokraciu i demokraciu. A vďaka knihám som spoznal všetky historické formy spoločenských systémov.

Snívalo sa mi ako rôzne spoločenské systémy navzájom bojovali i spolupracovali, popierali sa i dopĺňali a nakoniec víťazili a nahradzovali porazené. Na všetkom zlom je niečo dobré. Preto ani vo sne, ani v realite neodsudzujem žiadny systém, v ktorom som žil. Bola to len etapa v dlhodobom evolučnom procese, ktorým všetky systémy permanentne prechádzajú. V každom spoločenskom systéme žijú ľudia. Spokojní i nespokojní, ale vždy len ľudia. Sú to predsa ľudia, ktorí tvoria spoločenské systémy. A sú to len ľudia, ktorí ich aj menia, reformujú, ničia. Snívalo sa mi o spoločenských systémoch, ktoré ničia sami seba. Sebadeštruktívnych systémoch.

Uvedomil som si, že práve v takomto sebadeštruktívnom systéme žijeme teraz. Pokúšame sa ho reformovať. Lenže reformujeme ho podľa požiadaviek politikov a korporácií. Reformujú ho ľudia, ktorí mu takmer vôbec nerozumejú. Reformujú ho tak, že sebadeštrukcia prebieha rýchlejšie. Dlhy riešime väčšími dlhmi. Slobodu a pravdu presadzujeme zbraňami. Politici nám rozprávajú o slobode a zároveň nás o slobodu pripravujú. Odpočúvajú každého v mene bezpečnosti, demokracie a boja proti terorizmu. Lenže všetci, čo protestujú proti systému, za ľudské práva, či ochranu prírody sú anonymní teroristi. Čoraz viacej ľudí si uvedomuje, že tento systém je nereformovateľný. Čím viacej ľudí chce zmeniť systém, tým viacej pribúda teroristov. Žijeme v rýchlo upadajúcej spoločnosti.  Technológie nezabránia morálnemu marazmu a spoločenskej frustrácii.

Snívalo sa mi, že politici v našom mene, v menej našej bezpečnosti a slobody, nás o všetku slobodu pripravili. Začali cenzurovať nielen televíziu, tlač, rádio, ale aj celý internet. Najprv nám povedali, čo môžeme vidieť a čítať. Potom nám povedali, čo si máme myslieť a hovoriť.  Nakoniec nám zakázali cestovať kvôli nedostatku energie. Rozmnožovať sa mohli len vybraní jedinci. Vravel som si, že niečo podobné tu už bolo. O niečom podobnom písal aj Orwell v 1984.

Snívalo sa mi o vláde strachu. Politici, a tí ktorí ich platia, majú strach, že sa 90% ľudí obráti proti nim. Stalo sa už veľakrát v histórii, že obyčajní ľudia stratili strach a postavili sa tyranii. Každej tyranii. Dokonca aj demokratickej tyranii. Je veľa dôvodov prečo viem, že tento systém je nereformovateľný. Stačí však len jeden. Ničí celú Zem.

Čaká nás zásadná a dúfam, že nenásilná zmena, ktorá príde zdola. Tam totiž vždy leží skutočná vláda ľudí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?