Nikto nie je viac beznádejne zotročený...

Autor: Martin Urminský | 26.10.2013 o 8:08 | (upravené 24.11.2014 o 11:40) Karma článku: 11,49 | Prečítané:  1923x

Ľudia znova veria, že Zem je ploská. Je tomu ťažké veriť, ale je to tak. Žijeme v paradigmate, v ilúzii, vo viere, že monetárny systém je zárukou nášho ďalšieho vývoja. Ľudia všade na svete snívajú o peniazoch. Predstavujú si, čo všetko by si kúpili keby napríklad vyhrali v lotérii. Sám som kedysi takto sníval. Stal som sa otrokom falošnej túžby. Dlho mi trvalo kým som pochopil ako strašne sa mýlim. Väčšina ľudí však zostáva naďalej zotročená touto fixnou ideou. Goethe to pochopil už v 17. storočí, keď napísal: „Nikto nie je viac zotročený ako ten, kto si falošne myslí, že žije v slobode.

 

Myšlienky sú nesmrteľné. Správne i nesprávne. Tie správne napokon vždy vyhrajú. Najčastejšie vďaka vedcom, rebelom, aktivistom. Môže to byť však za cenu obrovských obetí i zničenia celej civilizácie.  Už storočia hovoríme, že „Božie mlyny melú pomaly, ale isto". Monetárny systém je odsúdený na zánik. Aké obete si vyžiada táto zásadná zmena záleží len na nás. Čím skôr si uvedomíme, že z hľadiska plytvania máme najhorší „ekonomický" model v histórii, tým lepšie. 40% plytvanie je katastrofálne. Ročne vyhodia supermarkety 1000 ton jedla. Ľudia napriek tomu hladujú a korporáciám rastú grafy.

Nič nemôže rásť večne. Vôbec nič. Ani naša populačná krivka. Ak nezmeníme prístup k sebe samým a k prírode, čaká nás najväčšia genocída v histórii ľudstva. Prežili sme síce morové epidémie i ďalšie katastrofy, ale určite raz príde taká, ktorú ľudia na Zemi neprežijú. V ďalekej budúcnosti nás pohltí Slnko. To je istota. Prečo však zničiť našu civilizáciu a našu Zem kvôli bezcenným papierikom, kvôli fixnej idei, kvôli ilúzii nekonečného rastu, o ktorom neustále hovoria politici a „ekonómovia". Sme zotročení falošným myšlienkovým stereotypom. Naivne si myslíme, že žijeme slobodne a v slobode, ale všetka sloboda končí ak dôjde na peniaze. Tak ako ľudia verili, že Zem je ploská, ľudia dnes veria, že peniaze prinášajú slobodu. Že človek si za ne môže kúpiť všetko. Rodinu, priateľov, lásku, zdravie, pohodlie. Peniaze sú vrcholom nášho rebríčku hodnôt. Dokonca niektorí ľudia si ich cenia viacej ako vlastné zdravie, deti, rodinu. Príroda je len zdrojom rýchlych ziskov. Ochrana, ktorú zabezpečujú aktivisti, je len malou náplasťou na obrovskú ranu v svedomí ľudstva, ktoré nás všetkých ťaží. Takto to ďalej nejde.

Ak si do Zákonníku práce miesto zamestnanec dosadíte slovo otrok pochopíte, že sloboda je len ilúzia. Ak si uvedomíte, že napríklad hypotékou na 30 rokov sa banke zaviažete na väčšiu časť svojho produktívneho života, musíte pripustiť, že ste sa vedome, či nevedome vzdali svojej slobody. Ak sa dozviete, že po tisícoch pribúdajú diagnózy spôsobené prácou, hoci už väčšinu výrobkov robia stroje, tak pochopíte, že monotónna práca, alebo práca v škodlivom prostredí je len otročina.

Tak si teda aj naďalej myslite, že žijete v slobode. Verte ilúzii, že demokratické voľby niečo zmenia. Modrí sa vymenia s bledomodrými, červení s ružovými. Verte, že politici chcú vaše dobro a neovládajú ich peniaze. Verte všetkému, čomu chcete veriť. Pokiaľ sa nezbavíte strachu, nič sa nezmení. Prebudúce generácie budeme zbabelci a hlupáci.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?