O ľudskej opozícii

Autor: Martin Urminský | 24.7.2013 o 8:08 | (upravené 30.11.2013 o 13:42) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  135x

Opozícia ľudí je dobrá i zlá. Najčastejšie vzniká na základe nevedomosti, nevzdelanosti, neschopnosti, egoizmu, ješitnosti, či len kvôli neochote prispôsobiť sa novému lepšiemu. Ľudia majú svoje zvyky, návyky, zlozvyky, rituály a hlavne stereotypy v hlave. Opozícia je strach z nového, nepoznaného, zvláštneho. Opozícia je hlavne a jedine v našich hlavách. Zároveň nepochybujem, že je dobrá, potrebná a dôležitá.

Existujú asi tri druhy opozície. Vedomá, podvedomá a nevedomá. Vedomá opozícia je najlepšia a najefektívnejšia, ak je racionálna a konštruktívna, bez akýchkoľvek bočných úmyslov. To je presne tá potrebná a dôležitá. S ňou vývoj napreduje rýchlo a úspešne. Nájdeme ju napríklad v serióznej vede. Ťažko hodnotiť v akom pomere sa vyskytuje k ostatným. Vedomá môže byť racionálna a sledujúca zištné záujmy. Vždy sa treba pýtať "Qui bono?". Treba hľadať konečného, alebo i nepriameho príjemcu benefitov plynúcich z neuskutočnenia potrebných, prospešných, alebo nevyhnutných zmien proti ktorým opozičník brojí. Môže to byť syzifovská práca, ale vždy pomôže zdravý sedliacky rozum. Spájajte zdanlivo nesúvisiace veci. Hľadajte najjednoduchšie spojenia. Pozerajte sa na veci s nadhľadom. Myslite vždy v dlhodobom horizonte.

Benefity, ktoré  prináša zmena,  musia mať dlhodobý a všeobecne prospešný účinok. Do úvahy sa musí brať nielen prospech ľudí, ale v prvom rade prírody. Sme súčasťou jej systému. Každé naše konanie proti nej je v konečnom dôsledku kontraproduktívne. Naše činy sa obratia proti nám, našim deťom, vnukom. Veľmi často nevieme aké dôsledky jej naša činnosť spôsobí. Naše chyby často napravujeme ešte väčšími chybami, tvrdohlavo veriac v našu neomylnosť. Hľadáme dokonalé riešenia neuvedomujúc si, že takéto riešenia neexistujú a ani sama príroda ich nedokáže ponúknuť. Adaptabilita a evolúcia rieši tieto problémy sama a permanentne. Dobré riešenie napríklad stavby diaľnice musí brať do úvahy nielen migračné trasy zvery, ale aj výskyt a jej vplyv na život vymierajúceho hmyzu. Každý druh je súčasťou systému. Nie my, ale príroda rozhoduje o jeho osude. Nehľadajme zbytočne spravodlivosť, pretože spravodlivosť je len naša ilúzia, ktorá v prírode neexistuje. Neaplikujme v nej naše zákony, nepovyšujme sa, zabudnime na ješitnostnú nadradenosť. Ak príroda sa stane našou opozíciou dôsledky budú strašné. Aj preto musíme zmeniť naše myslenie. Maximálne odbúrať neproduktívnu opozíciu a skrytú opozíciu, z ktorej profituje úzka skupina ľudí.

Podvedomá opozícia je možno ešte dôležitejšia ako ta vedomá. Ľudia inštinktívne cítia, čo je dobré. Verím, že zdravý sedliacky rozum pozitívne ovplyvňujú naše inštinkty. Často nevieme prečo a neveríme dôvodom a informáciám, ktorými nás kŕmia. V rámci naše interpersonálnej neurobiológie, naším šiestym zmyslom, si predávame pravdivé informácie a pocity, ktoré sú prospešné. Vedie nás k tomu podvedomý strach o našich potomkov. Možno práve preto by ženy mali mať väčší podiel na rozhodnutiach, ktoré sa týkajú budúcnosti a prírody. Mužská mocichtivost, výbojnosť, brutalita a agresivita už stratili svoje opodstatnenie. Dôležitejší je trvalo udržateľný rozvoj, ktorý v mnohom záleží na detailoch, ku ktorým majú ženy od prírody lepší vzťah.

Najhoršia a možno najrozšírenejšia je nevedomá opozícia. Ľudia nevedia prečo a tvrdohlavo odmietajú všetky zmeny. Naša lenivosť, nezodpovednosť a krátkozrakosť je príčinou fatálnych chýb, ktoré sú neospravedlniteľné, nezmyselné, a ktoré história nazve hlúposťou. Zhodenie atómových bômb, použitie defoliantov, pesticídov, herbicídov, geneticky modifikovaných organizmov, nadmerný rybolov, či strieľanie obrovských stád bizónov neškodí len ľuďom. Príroda mlčky trpí, pretože nerozumieme jej výkrikom, plaču, ani reči.

Ľudia si vedome i nevedome odmietajú priznať svoje závislosti. Prvým a základným príznakom závislosti je jej popretie. Stali sme sa závislí na peniazoch. Neuvedomujeme si to. Odmietame si to pripustiť. Všetky hodnoty vyjadrujeme a porovnávame s papierikmi, ktoré v skutočnosti žiadnu hodnotu nemajú. Vyčísľujeme hodnotu vymretého druhu, hoci žiadne peniaze sveta ho nevrátia a nenahradia. Vytvárame dlhy, ktoré nám spôsobujú problémy. Problémy riešime ďalšími ešte väčšími dlhmi a netrápi nás, kto a kedy ich zaplatí. Privatizujeme zdroje, ktoré by mali patriť všetkým a bez ktorých nedokážeme žiť. Vodu, bez ktorej nemôže existovať život na Zemi, považujeme za komoditu. Predávame ju, odopierame iným ľuďom i zvieratám. Znečisťujeme ju, akoby už nik po nás ju nepotreboval. Voda patrí predsa k našim základným potrebám a mala by byť pre všetkých prístupná a zdarma. Mali by sme ju chrániť viacej ako banky, či zlato. Ľudia, ktorí oponujú tomuto faktu, by mali vyskúšať, čo je to byť dva dni bez vody. Určite by pochopili rýchlo.

O ľudskej opozícii sa dá písať donekonečna. Je ako voda. Voda, čo nás drží nad vodou. Prúdi a mení sa tak, ako sa meníme my. Vždy však bude a bude potrebná. Vždy však bude záležať na jedinej veci. Koľko lží si budeme musieť vypočuť, kým sa dozvieme čistú pravdu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?