Vertikálna sociálna stratifikácia

Autor: Martin Urminský | 31.5.2013 o 8:08 | (upravené 25.6.2014 o 7:22) Karma článku: 5,61 | Prečítané:  803x

Najväčším problémom ľudstva je vertikálna sociálna stratifikácia. Je to dynamický proces, ktorý narušuje a deformuje našu ľudskú prirodzenosť. Je to zažitý systém, ktorý spôsobuje u človeka deformáciu základných hodnôt, vyvoláva násilie, potláča základné ľudské práva. Je to jav, ktorý spôsobuje depriváciu jednotlivca, ale aj celých sociálnych skupín. Je to nerovnovážny distribučný systém, ktorý má za následok nedostatok potravy, ale aj nedostatočné vzdelanie obrovskej časti našej populácie. Je to systém, ktorí berie deti matkám, narúša prirodzené rodinné vzťahy. Je to systém, ktorý zabíja a ešte zabije milióny zdravých ľudí.

 

V čom spočíva kritická chyba tohto systému? V neprirodzenej konkurencii. Ľudia si konkurujú, súťažia miesto toho aby spolupracovali. Len spolupráca vedie k efektívnemu využitiu zdrojov a efektívnej výrobe. Konkurencia spôsobuje násilie. Gándhí povedal, že bieda je najhoršou formou násilia na ľuďoch. A najrozšírenejšou. Ľudia sa nerodia násilnícky. Existujú spoločenstvá kde sto rokov nezaznamenali vraždu. Násilie je produktom spoločenského tlaku a spoločenskej potreby. Násilie je súčasťou systému. Systém násilie používa na vyvolanie strachu. Násilím sa tento systém chráni a ako systémové prostriedky na udržanie poriadku používa políciu, armádu a súdy. Vertikálna sociálna stratifikácia je nerovnosť medzi ľuďmi. Jej následkom je neprirodzený systém subordinácie. Je výsledkom je hierarchická diferenciácia, ktorá potláča prirodzené ľudské chovanie. Je to systém, ktorý je neefektívny, plýtvajúci neobnoviteľnými zdrojmi.

Pochopenie tohto systému je strašné. Pochopenie tohto zabije všetkých, ktorí ho pochopili a postavili sa mu. Vertikálna sociálna stratifikácia je veľká manipulácia, ktorá je v priamom rozpore so Základnou listinou práv a slobôd človeka.

Všetci ľudia sa rodia slobodní a rovní v dôstojnosti a právach. Sú obdarení rozumom a svedomím a majú konať v duchu bratstva. Nikto nesmie byť držaný v otroctve alebo nevoľníctve.

Táto spoločnosť z nich systematicky otrokov robí. Dobrovoľne, ale hlavne vďaka nevedomosti, sa nechajú zotročiť. Ľudia sa stávajú otrokmi ozbrojených síl, represívnych zložiek, ale najmä nerovnoprávnosti založenej na monetárnom systéme. Ľudia často otrocky pracujú v neľudských podmienkach za minimálne ohodnotenie. Ľudia prichádzajú o svoje domovy len preto, že tento systém presúva bohatstvo vertikálne hore. Tento systém ľudí permanentne ponižuje, hoci Listina hovorí, že nikto nesmie byť podrobený mučeniu alebo krutému, neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestu.

Tento systém ponižuje a diskriminuje ženy. Rovnosť medzi ľudmi je základom pre nenásilie. Akákoľvek neprirodzená kastácia, hierarchizácia a hlavne vertikálna sociálna stratifikácia je presne jeho príčinou. Ľudia to vedia. Vedci to vedia. Vedci na svete sú hybnou silou rozvoja našej civilizácie. Vedci vedia, čo treba zmeniť a zlepšiť, aby sme neskončili na špinavej a k životu nevhodnej planéte.

V súčasnosti prebieha proces revolúcie v našich hlavách. Všetko je to totiž uložené v našich hlavách. Môžeme však čakať, že všetky pokusy zmeniť tento nespravodlivý systém budú podliehať represiám. Systém, ktorý sa tvári ako demokracia nemôžme zrušiť demokratickou cestou. Chrániť systém budú tí najbohatší a najmocnejší ľudia. Preto môžeme čakať občianske vojny a medzinárodné konflikty. Pamätajte na to, že všetko to riadia a ovládajú ľudia. Ľudia riadi štáty, korporácie, armády. Len šírením informácií a pochopením, čo najväčšieho počtu ľudí môžeme tento systém zmeniť. Je v našom vlastnom záujme aby to bola zmena nenásilná. Je v našom vlastnom záujme aby sme do zmeny neplietli žiadnu ideológiu, náboženstvo, či boje o zdroje. Neviem kedy zvíťazí evolúcia a dokážeme prekonať tento sociálny medzistupeň. Čím skôr sa to podarí tím viac zachránime. Zachránime nielen zdroje, ale aj jedinečné a vzácne výtvory prírody. Prečo teda čakať?

Niekedy je pre svoje princípy jednoduchšie zomrieť ako podľa nich žiť. Dnes je nemožné pochopiť systém a nebojovať proti nemu. Obetí a obetí manipulácie bude veľa. Pamätajte, robíme to pre deti.Tak pýtam sa ešte raz. Na čo čakať?

Bc. Martin Urminský

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?