Politici sú narkomani

Autor: Martin Urminský | 8.3.2013 o 8:08 | (upravené 11.4.2013 o 14:35) Karma článku: 7,66 | Prečítané:  438x

Nemám strach o našu kultúru, civilizáciu. Nemám strach o našu nádhernú a jedinečnú Zem. Všetko to zahynie časom. Aj bez môjho pričinenia. Ak však na tom budeme všetci poctivo makať, určite sa nám to podarí urýchliť. A troška irónie nezaškodí.

Nebojím sa, ale asi som chorý. Mám kompulzívno-obsesívnu poruchu. Chyby, ktoré vidím musím opraviť. Som nespokojný, keď to nemôžem urobiť. Asi následky pedagogickej činnosti. No nie s každou chybou si viem rady. A okrem toho každý deň produkujem nové. Ale každý človek robí chyby. Tí, ktorí si ich nechcú priznať, robia ešte o minimálne jednu vážnu chybu viacej.

Chyby logicky ovplyvňujú naše poznanie. Niekedy zistíme, že dokonca aj najdôležitejšie a zásadné poznatky sú chybné. Čím človek viacej vie, tým častejšie používa slovo „neviem". Neistotu premáhame hľadaním najpravdepodobnejšieho riešenia. Počítanie pravdepodobnosti je hlbokou súčasťou našej intuície.

Napriek povinným pochybnostiam a každodennej dávky neistoty musím vysloviť môj jednoduchý no zásadný poznatok. Tvrdím, že

ľudia, ktorí po moci túžia by nám vládnuť nemali. A naopak, ľudia, ktorí po moci netúžia by nám vládnuť mali."

Je to paradox a asi potrebuje lepšie vysvetlenie. Tu je.

Inteligentní a po moci netúžiaci ľudia vedia presne prečo po moci netúžia. Moc totiž korumpuje, manipuluje, deformuje, dostáva sa do protikladu s etikou, morálkou, pravdou. Stavia nás pred Sofiinu voľbu. Vyvoláva v nás hlboké vnútorné konflikty. Ničí našu integritu. Moc je tiež prudko návyková. Je to droga, ktorá nás ovládne a sme kvôli nej schopní zabíjať. Umierajú kvôli nej milióny úplne zdravých ľudí.

Preto sú politici ľudia ovládaný drogou. Narkomani, ktorých droga moci po zvolení urobila expertov na všetko. Rozumejú ľuďom, prírode, ekonómii, sociológii, zdravotníctvu, doprave, školstvu i vede a výskumu. Rozumejú všetkému. Naviac títo inštitucionalizovaní narkomani nevedia, ba ani si nechcú pripustiť, že robia chyby. Nebojím sa napísať, že niektoré chyby robia zámerne. Klamú nám v priamom prenose. Ak náhodou hovoria pravdu, tak len čiastočnú. Majú imunitu a za chyby, klamstvá, podvody zaplatia možno stratou popularity.

Nemôžeme sa potom diviť, že táto parta mocichtivých závislákov spôsobuje lokálne i globálne problémy, ktoré vyústia do vojen, kríz a ničenia životného prostredia. Veď zmyslom ich existencie nie je pravda, spravodlivosť, česť. Zmyslom ich existencie je jediné. Udržať si svojho „miláška".

Vďaka internetu je čoraz viac ľuďom zrejmé, že zisky sa privatizujú malou skupinou mocných a straty sa spravodlivo rozdeľujú na bezvládnu zmanipulovanú väčšinu. Niekomu zreteľne a niekomu menej jasne ukázala, že svetu vládnu majitelia najväčších bánk. Moc a finančné prostriedky sa sústredili do rúk malej skupinky rodín. Politici sú ich bábkami, hrajúcimi divadlo pre masy predstierajúc, že vládnu a riadia túto civilizáciu. Dostávajú svoju drogu a nechávajú sa manipulovať svojimi dealermi.

Možno by pomohla systémová zmena. Prestaňte sa báť a predstavte si, že by nám vládli ľudia bez imunity. Predstavte si, že by sudcovia boli za svoje rozhodnutia zodpovední a postihnuteľní. Predstavte si, že jediná imunita, ktorú by človek mal by bola prirodzená, daná prírodou. Predstavte si, že by poslanec mal priemernú mzdu. Nech sa snaží, aby bola čo najvyššia...Predstavte si, že namiesto stotisíc paragrafov budú existovať jednoduché pravidlá, ktoré pochopia už deti v škôlke. Predstavte si, že bez strachu využijete svoje právo na odpor, či občiansku neposlušnosť.

Nič si radšej nepredstavujte. Asi som vážne chorý...

Všetko najlepšie všetkým ženám k MDŽ. Bodaj by nám radšej vládli ony. Posielam im ružu...mojej mame najkrajšiu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?