Ekológia zaradí spiatočku

Autor: Martin Urminský | 22.4.2011 o 14:14 | Karma článku: 3,65 | Prečítané:  577x

Ekologický summit v mexickom Cancúne dokázal, že všeobecná vôľa zlepšiť životné prostredie na Zemi je veľmi malá. Riešenia sa neustále komplikujú a odkladajú. Zástupcovia zelených ministerstiev si užívajú dvojtýždňové dovolenky (konferencie) v svetoznámych letoviskách, či známych metropoliach zbytočne zvyšujúc svoju uhlíkovú stopu.

Globálna kríza však ukázala, že politici dokážu jednať rýchlo i operatívne ak ide o peniaze, alebo hrozí kolaps finančného systému. Vtedy nahlas hovoria o zodpovednosti, šetrení, či udržateľnom raste. Ak sa jedná o prírodu, rozprávajú rovnako, ale zostáva len pri slovách.

Politici sú skrátka nezodpovední haj... . Termín politická zodpovednosť je príliš flexibilný a nejednoznačný. Každý politik si ho vysvetľuje po svojom. Nezodpovední sú však aj voliči. Nie všetci. Väčšina. Sú nezodpovední voči prírode a neobnoviteľným zdrojom. Míňajú viac ako vyprodukujú, konzumujú viac ako je zdravé. Prejedajú sa, priberajú, či kupujú veci, ktoré vôbec nepotrebujú. Nechávajú sa balamútiť reklamami, zaručenými sľubmi i cudzími slovami, ktorým nerozumejú. Silanizujú, chránia sa bifidusmi, alebo veria, že sa oholia o 40% lepšie. Zvykli si na pekne obalené usmievavé klamstvo. Nechávajú opiť rožkom politických sľubov. Politici to vedia a zneužívajú.

Každá ďalšia globálna, hospodárska, finančná, alebo akákoľvek iná kríza bude zámienkou na to, aby sa ochrana prírody znova odsunula na druhú, alebo až tretiu kolaj. Politici budú znova konať v mene dobra, v mene demokracie, v záujme človeka. Najmä však v mene zachovania rastu, ktorý sa stal najvyšším bohom nového milénia. Ekológia zaradí spiatočku.

Kedy konečne zabudneme na pos.atý rast HDP, rast ekonomiky, rast populácie a sústredíme sa na rast vlastných detí v zdravom životnom prostredí.  Budúcnosť jedinečného ekosystému na Zemi je budúcnosťou našich detí.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?