Otroci konzumu

Autor: Martin Urminský | 29.3.2011 o 8:08 | (upravené 21.7.2014 o 22:36) Karma článku: 5,66 | Prečítané:  765x

Nedávno som prečítal špeciálnu edíciu jedného známeho českého týždenníku. V šiestich vydaniach sa im podarilo veľmi zaujímavo rozobrať minulé storočie. Uvedomil som si, že nielen na niektoré knihy musí človek dozrieť, ale aj na niektorých autorov. Práve som dozrel na Ludvíka Vaculíka. Jeho posledné fejtóny sú výborné. Aj vďaka nim som si možno uvedomil ako sa vyvíjali hodnoty v československej spoločnosti. Ako a prečo nastali „nezvratné" zmeny, proti ktorým je každá demokratická väčšina bezmocná.  

Prvá republika československá vznikla z dobrej vôle, z presvedčenia a potreby. Využijúc povojnový chaos a eufóriu ju založil triumvirát Masaryk, Beneš, Štefánik na jednoduchých ľudských a demokratických hodnotách, ktoré výborne vystihuje Masarykovo heslo „nebát se a nekrást". Masaryk takto vytvoril jasnú víziu novej republiky, ktorá podľa neho ešte potrebovala 30 rokov usilovnej práce na to, aby sa kvalitne zakorenila v novej Európe. Nedostala ani 20.

Republiku rozdelil strach, slabosť a zbabelosť politikov. V hodnotách spoločnosti zrada zanechala hlbokú jazvu. Druhá svetová vojna ešte viac rozložila hodnoty, morálku a samozrejme tiež ekonomiku. Po jej skončení sa ľudia ocitli, ako po každej vojne, v eufórii. Boli ochotní veriť všetkému a každému. I ilúziám o novej spravodlivej spoločnosti. „Spravodlivé" procesy a perzekúcie slobodne zmýšľajúcich ľudí presvedčili o opaku. Vytvorili v spoločnosti atmosféru strachu. Ekonomika rástla, ľudia začali byť sýty, ale v ťaživej atmosfére im zle trávilo. Preto zákonite prišlo uvoľnenie. Pražská jar však bola príliš malá šanca na rekonštrukciu spoločenských hodnôt. Napriek tomu silne emocionálne ovplyvnila spoločnosť. „Priateľská" invázia a sklamanie po tretíkrát zjazvili hodnoty spoločnosti. Konformisti sa adaptovali. Nekonformní boli vyhnaní, alebo odsúdení živoriť. Spoločnosť sa vyčerpala a začala prevládať pasivita.

Normalizácia bola možná vďaka sovietskym pôžičkám, ktoré zabezpečili rast a zvýšili konzumný štandard. Ten sa prejavil aj v krátkej populačnej explózii. Husák vedel, že ľudia s plným žalúdkom sa množia a nebúria. Spoločenskú pasivitu narušovalo katastrofálne porovnávanie s rýchlo rozvíjajúcim sa, ale tiež konzumným západom. Prvá republika patrila k najvyspelejším štátom na svete. Československá realita 80-tich rokov bola o nedostatku, zaostávaní, nespokojnosti a kolabovaní systému. Komunisti z východu nám už nemohli pomôcť, pretože preteky v zbrojení a „neekonomický ekonomický" model kolaboval oveľa viac ako u nás.

Túžba po slobode, ale tiež vyššia úroveň konzumnej západnej spoločnosti sa stali hybnou silou demokratických zmien. Amerika bola už dlho vzorom a snom obyčajného človeka. Odovzdanie moci prebehlo hladko, pretože potreba zmeny a hlad po moderných technológiách bol na oboch stranách. Prišla sloboda, ale hodnoty spoločnosti sa reálne nezmenili.

Aj v tomto období sa našli ľudia, ktorí chceli niečo iné. Takzvanú tretiu cestu, ktorá by nekopírovala chyby západoeurópskych demokracií. Vedeli, že demokratická a ekonomická transformácia je len dočasné riešenie. Plné brucho robí svoje. Najmä oberá mozog o energiu. Zopakovali sme chyby západu. Peniaze sa dostali na vrchol hodnotového rebríčku. Ekonomická moc víťazila nad politickými ideálmi, či všeobecne platnými hodnotami.

A stalo sa to najhoršie. Tí, ktorí by nám mali vládnuť o moc nestoja. Tí, ktorí o moc stoja, by nám vládnuť nemali. Väčšina ľudí sa postupne stáva otrokmi systému. A sloboda je pre nich len veľké množstvo peňazí. Propaganda funguje. Peniaze ovládli demokraciu i naše hlavy. Konzumujeme lebo musíme. Sme skutočne otroci konzumu.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?