reklama

Otroci konzumu

Nedávno som prečítal špeciálnu edíciu jedného známeho českého týždenníku. V šiestich vydaniach sa im podarilo veľmi zaujímavo rozobrať minulé storočie. Uvedomil som si, že nielen na niektoré knihy musí človek dozrieť, ale aj na niektorých autorov. Práve som dozrel na Ludvíka Vaculíka. Jeho posledné fejtóny sú výborné. Aj vďaka nim som si možno uvedomil ako sa vyvíjali hodnoty v československej spoločnosti. Ako a prečo nastali „nezvratné" zmeny, proti ktorým je každá demokratická väčšina bezmocná.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Prvá republika československá vznikla z dobrej vôle, z presvedčenia a potreby. Využijúc povojnový chaos a eufóriu ju založil triumvirát Masaryk, Beneš, Štefánik na jednoduchých ľudských a demokratických hodnotách, ktoré výborne vystihuje Masarykovo heslo „nebát se a nekrást". Masaryk takto vytvoril jasnú víziu novej republiky, ktorá podľa neho ešte potrebovala 30 rokov usilovnej práce na to, aby sa kvalitne zakorenila v novej Európe. Nedostala ani 20.

Republiku rozdelil strach, slabosť a zbabelosť politikov. V hodnotách spoločnosti zrada zanechala hlbokú jazvu. Druhá svetová vojna ešte viac rozložila hodnoty, morálku a samozrejme tiež ekonomiku. Po jej skončení sa ľudia ocitli, ako po každej vojne, v eufórii. Boli ochotní veriť všetkému a každému. I ilúziám o novej spravodlivej spoločnosti. „Spravodlivé" procesy a perzekúcie slobodne zmýšľajúcich ľudí presvedčili o opaku. Vytvorili v spoločnosti atmosféru strachu. Ekonomika rástla, ľudia začali byť sýty, ale v ťaživej atmosfére im zle trávilo. Preto zákonite prišlo uvoľnenie. Pražská jar však bola príliš malá šanca na rekonštrukciu spoločenských hodnôt. Napriek tomu silne emocionálne ovplyvnila spoločnosť. „Priateľská" invázia a sklamanie po tretíkrát zjazvili hodnoty spoločnosti. Konformisti sa adaptovali. Nekonformní boli vyhnaní, alebo odsúdení živoriť. Spoločnosť sa vyčerpala a začala prevládať pasivita.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Normalizácia bola možná vďaka sovietskym pôžičkám, ktoré zabezpečili rast a zvýšili konzumný štandard. Ten sa prejavil aj v krátkej populačnej explózii. Husák vedel, že ľudia s plným žalúdkom sa množia a nebúria. Spoločenskú pasivitu narušovalo katastrofálne porovnávanie s rýchlo rozvíjajúcim sa, ale tiež konzumným západom. Prvá republika patrila k najvyspelejším štátom na svete. Československá realita 80-tich rokov bola o nedostatku, zaostávaní, nespokojnosti a kolabovaní systému. Komunisti z východu nám už nemohli pomôcť, pretože preteky v zbrojení a „neekonomický ekonomický" model kolaboval oveľa viac ako u nás.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Túžba po slobode, ale tiež vyššia úroveň konzumnej západnej spoločnosti sa stali hybnou silou demokratických zmien. Amerika bola už dlho vzorom a snom obyčajného človeka. Odovzdanie moci prebehlo hladko, pretože potreba zmeny a hlad po moderných technológiách bol na oboch stranách. Prišla sloboda, ale hodnoty spoločnosti sa reálne nezmenili.

Aj v tomto období sa našli ľudia, ktorí chceli niečo iné. Takzvanú tretiu cestu, ktorá by nekopírovala chyby západoeurópskych demokracií. Vedeli, že demokratická a ekonomická transformácia je len dočasné riešenie. Plné brucho robí svoje. Najmä oberá mozog o energiu. Zopakovali sme chyby západu. Peniaze sa dostali na vrchol hodnotového rebríčku. Ekonomická moc víťazila nad politickými ideálmi, či všeobecne platnými hodnotami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A stalo sa to najhoršie. Tí, ktorí by nám mali vládnuť o moc nestoja. Tí, ktorí o moc stoja, by nám vládnuť nemali. Väčšina ľudí sa postupne stáva otrokmi systému. A sloboda je pre nich len veľké množstvo peňazí. Propaganda funguje. Peniaze ovládli demokraciu i naše hlavy. Konzumujeme lebo musíme. Sme skutočne otroci konzumu.

Martin Urminský

Martin Urminský

Bloger 
  • Počet článkov:  48
  •  | 
  • Páči sa:  1x

filozof, andragóg, šuflíkový básnik, prekladateľ, píšuci muškár, cestovateľ, vášnivý kuchár, aktivista, trápny humorista a nenásilný bojovník proti tomuto sebadeštruktívnemu systému...SME je sofistikovaným Rudým Právom súčasnosti. SME neinformuje. SME šíri propagandu. Už tu neblogujem...na protest proti cenzúre.Viac na: https://www.youtube.com/channel/UCzuqAe1Tvf5unXoaLMfaaeFg Zoznam autorových rubrík:  VážneVeseléPoézia

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu