Nové revolúcie

Autor: Martin Urminský | 21.3.2011 o 8:08 | Karma článku: 5,67 | Prečítané:  329x

O revolúciách som už písal. Humorne i vážne. Nejakým šiestym zmyslom som cítil, že je niečo vo vzduchu. Môžete si myslieť, že som sa mýlil. V podstate je to jedno. Dôležité je, čo bude. A možno je trošku dôležité spomenúť zopár hrubých faktov a ešte hrubších súvislostí.

Naša spoločnosť je technologická (nie všade). Ľudia čoraz viac uprednostňujú virtuálny kontakt pred reálnym. Nechceme si to zatiaľ priznať, ale čas asi potvrdí tento fakt. Príklad. Mladíci nezdvihnú pohľad od „ájfónov" ani keď prechádza okolo nádherná kočka. Radšej sa pozerajú na virtuálne krásky. Verte mi. Videl som to na vlastné oči. Videl som situácie, keď zo štyroch ľudí sediacich za jedným stolom v reštaurácii, štyria pozerajú a ťukajú do mobilu. Nekomunikujú medzi sebou. Azda len virtuálne. Ľudia sa virtuálne zoznamujú a virtuálne rozchádzajú. „Esemeska", alebo email na ukončenie vzťahu stačí. Ľudia sa celkovo správajú zvláštne. Úzkostlivo si chránia súkromie v reálnom živote a v sociálnych sieťach sa obnažujú, predvádzajú, ba provokujú. Sociálne siete ergo „socnety" sa stali súčasťou nášho života. Ľudia „socnetom" veria.

Sociálne siete sa vyvinuli rýchlosťou svetla a rozšírili ešte rýchlejšie. Ich rýchlosť predbehla sociálnu adaptabilitu. Spoločnosť sa prispôsobuje pomalšie. Virtuálna spoločnosť sa vďaka socnetom stala rovnako neprehľadná ako tá globálna. Sú rovnako impulzívne, intuitívne a rozmarné ako pubertiačka. Napriek všetkým rozmarom, nejasnostiam a neznámym, sociálne siete nám ukázali to najsilnejšie, čo v sebe majú. Rýchlosť a najmä IMPAKT.

Rýchlosť a silný spoločenský impakt sa prejavil v nových konzumno-demokratických revolúciách. Prepáčte mi, ale musím ich takto nazvať. Nesú totiž všetky znaky nepripravených, určite nie nežných pokusov o prevzatie moci. Sú to revolty, neskôr revolúcie, ktoré spočiatku nemajú ani leadera, ani jasný a zrozumiteľný program. O plánoch, či vybudovaných opozičných štruktúrach môžu len snívať. Ich program sa skladá viacmenej zo statusov. Ich spoločným menovateľom je zjednodušene „lepší život". Túžbu viacej konzumovať výdobytky modernej civilizácie skrývajú za demokratizačné snahy rovnako ako mocnosti za ne skrývajú svoje geopolitické záujmy.

Nové revolúcie sú povrchné a bez nadhľadu. V skutočnosti nič neriešia. Ide len o výmenu mocenskej garnitúry. Premaľovanie baráku. Skutočné problémy, hlavne tie ekologické zostávajú. V nastávajúcich vojenských konfliktoch bude ekológia na ôsmej koľaji.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?