reklama

„Proroctvo“

Nedávno som mal debatu s jadrovým fyzikom. Začali sme pri CP symetrii, Lorentzovej symetrii a symetrii častíc. Nedohodli sme sa. Tvrdím, že základ všetkého je asymetria. Potom som sa pokúšal napadnúť základné axiómy. Radšej sme skončili pri zahraničnej politike. Je zaujímavé, že hoci na zahraničnú politiku pôsobí miliónkrát viacej neznámych faktorov, napriek tomu je jednoduchšie odhadnúť jej budúci vývoj. Dokázať, že x nerovná sa y ak x=1 a y=1, je oveľa ťažšie. Na to treba pána Grigorija Pereľmana. Na proroctvo v úvodzovkách stačí zdravý sedliacky rozum.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Vychádzam z týchto súčasných faktov. Najsilnejšou ekonomikou sveta je, alebo čoskoro bude Čína. Čoskoro bude mať aj najsilnejšiu armádu. Jediná má počas krízy dostatok prostriedkov na zbrojenie. Všetci ostatní šetria aj na obrane. Čína bude určite aspoň na začiatku tohto storočia superveľmoc.Po nej nasleduje Rusko, ktoré má dostatok surovín a kvalitne vycvičených vojakov. Okrem toho tiež začalo modernizovať armádu. Jeho ekonomika zatiaľ nie je v poriadku. Má však obrovský mobilizačný potenciál a hlavne vojenské skúsenosti. Energeticky i potravinovo je sebestačné.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spojené štáty stratili svoj pôvodný status. Spôsobili to „úspešné" vojenské intervencie na zabezpečenie svojich ekonomických záujmov vo svete. Irak i Afganistan skôr USA vyčerpali a neprispeli k ich popularite vo svete. Američanom škodí aj vopred prehraný boj s WikiLeaks a Julianom Assangeom. Ich konanie je kontraproduktívne. USA outsourcovali svoju ekonomiku do Ázie a nie sú momentálne celkom ekonomicky sebestačné. Tlačenie nových dolárov ale najmä ich konzumná filozofia nekonečného rastu sú ekonomické kamikadze. Armáda Spojených štátov je síce moderná, ale konvenčnú vojnu dokázala vyhrať len v médiách.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Silné krajiny ako India, či Brazília sú zatiaľ neutrálne. Budú reagovať až na vzniknutú situáciu. Arabské krajiny sú ekonomicky silné len vtedy ak je silný dolár a ak je drahá ropa. Ich reálny ekonomický potenciál nie je najsilnejší. Dosť im chýbajú strategické vodné zdroje. Nákupné centrá, fantastické obytné zóny, či turistické letoviská nie sú zárukou stabilnej ekonomickej prosperity. Petrodolárové investície v zahraničí prinášajú profit hlavne v čase mieru. Vojenský potenciál arabských krajín závisí na schopnosti spolupracovať. Vytvorenie funkčnej vojenskej aliancie bude v arabskom svete problém. Ideologické predpoklady tam však sú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vývoj môže prebiehať nasledovne. USA nezvládnu svoju ekonomickú situáciu. Kvôli „americkej" hrdosti nebudú chcieť priznať chyby a vyhlásiť bankrot. Destabilizujú tak vratkú globálnu rovnováhu. Vráti sa im to ako bumerang. Nastane dolárová hyperinflácia. Americké hypotéky a finančné deriváty prudko klesnú a niektoré stratia úplne hodnotu. Aby predišli vnútorným nepokojom, revolúcii a tým strate moci establishmentu nájdu si USA nepriateľa vonku. Môže to byť Čína ale najpravdepodobnejšie to bude niektorá arabská krajina. Nevylučujem, že to môže byť aj Kórea, alebo ktorákoľvek krajina, ktorá sa rozhodne postaviť mocenskej politike Američanov. Je možné, že v niektorých krajinách budú zmrazené, alebo znárodnené americké investície. Aj to môže byť dôvod na vojenský zásah.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vojenský zásah bude ospravedlňovaný chránením demokracie a práv človeka, ale bude tam aj evidentný ideologický podtón. Internet bude virtuálnym bojovým poľom. Pravdepodobne bude veľmi cenzurovaný a čiastočne zničený. Všetci nepriatelia budú nazývaný nepriateľmi trhovej ekonomiky a demokracie, fundamentalistami, islamistami, alebo náboženskými extrémistami. Sprofanovaná Al Kaidá, WikiLeaks, ba možno aj Greenpeace budú ďalší ideologickí nepriatelia. Ak vzniknú niekde sociálne nepokoje, tak sa naopak obrátia voči bankárom a finančníkom. Bude skrátka zle. Zle však bude tak, či tak.

Spojené štáty môžu mať problém vyhrať konvenčnú vojnu. Je preto pravdepodobné, že siahnu po jadrových zbraniach. V tomto prípade sa do konfliktu určite zapoja iné jadrové mocnosti. Európa pravdepodobne nebude bojiskom. Príde snaha preniesť jadrový konflikt na iný kontinent. Jadrovým konfliktom skončia akékoľvek racionálne riešenia. Preto sa ďalej nič predpovedať nedá. Snáď len to, že nukleárna vojna bude buď lokálnou katastrofou, alebo kataklizmou. Séria jadrových explózii zasiahne biosféru a silno ovplyvní klímu. A na prírodu nebude myslieť nik. Už bude neskoro.

Martin Urminský

Martin Urminský

Bloger 
  • Počet článkov:  48
  •  | 
  • Páči sa:  1x

filozof, andragóg, šuflíkový básnik, prekladateľ, píšuci muškár, cestovateľ, vášnivý kuchár, aktivista, trápny humorista a nenásilný bojovník proti tomuto sebadeštruktívnemu systému...SME je sofistikovaným Rudým Právom súčasnosti. SME neinformuje. SME šíri propagandu. Už tu neblogujem...na protest proti cenzúre.Viac na: https://www.youtube.com/channel/UCzuqAe1Tvf5unXoaLMfaaeFg Zoznam autorových rubrík:  VážneVeseléPoézia

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu